Szukam drugiej opinii
W przypadku, gdy leczenie raka nie przynosi efektów, pacjent zaczyna się zastanawiać czy nie zwrócić się o diagnozę do innego lekarza, który może zaoferować odmienną metodę leczenia. Chcesz porozmawiać z innym lekarzem, który spojrzy na Twoje wyniki badań, porozmawia z Tobą o Twojej sytuacji osobistej, która w przypadku choroby i wychodzenia z niej ma niebagatelne znaczenie, i wyrazi swoje zdanie na temat Twojej choroby i proponowanych metod leczenia, które mogą się różnić od zaleceń poprzedniego lekarza? Zrób to i zwiększ swoje szanse na wyzdrowienie. Jeśli uzyskana druga opinia lekarska pokryje się z pierwszą, pacjent poczuje się pewniej co do podjętego leczenia, a to wpływie na poprawę jego stanu psychicznego. Decyzje dotyczące zdrowia powinny być wykonywane na podstawie jak najszerszej diagnostyki, przy zastosowaniu dostępnych prognoz i opcji terapeutycznych.
Dlaczego zasięgnąć drugiej opinii?
Nawet jeśli masz raka, bardzo niewiele decyzji dotyczących wyboru metody leczenia musi być podjętych natychmiast. Dlatego warto na spokojnie pomyśleć o zasięgnięciu drugiej opinii, na co decyduje się coraz więcej pacjentów i do czego zachęca większość lekarzy.
Pamiętajmy, że w rzeczywistości, niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby dostać jedną opinię przed rozpoczęciem leczenia. Istnieje wiele powodów, aby zdecydować się na uzyskanie drugiej opinii, a w szczególności:
• chcesz mieć pewność, że diagnostyka była pełna (zbadano wszelkie opcje);
• myślisz, że lekarz nie jest w stanie precyzyjnie określić jak poważny i zaawansowany jest nowotwór;
• lekarz nie jest pewien postawionej diagnozy;
• masz rzadką lub niestandardową odmianę raka;
• myślisz, że kolejny zabieg może być niedostępny;
• lekarz nie jest specjalistą w leczeniu rodzaju czy odmiany nowotworu, który u Ciebie stwierdzono;
• lekarz nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, na jaki rodzaj raka chorujesz i jaki jest on rozległy oraz czy nie daje np. przerzutów;
• lekarz proponuje kilka różnych opcji leczenia, bez wskazania ewidentnych plusów i minusów każdej z nich;
• masz problemy ze zrozumieniem i komunikowaniem się z lekarzem lub chcesz otrzymać wyjaśnienie od innego specjalisty;
• chcesz mieć pewność, że dysponując pełną diagnostyką wybrano najwłaściwszą metodę leczenia.
Proces uzyskania drugiej opinii: czego się spodziewać?
Przed rozpoczęciem poszukiwania specjalisty u którego chcemy zasięgnąć drugiej opinii, należy skontaktować się z nami.
Alcid
ul. Wronia 45 lok. U2
00-870 Warszawa
tel. 22 3896230
Ważne jest, aby nowym lekarzom podać precyzyjnie szczegóły dotyczące diagnozy i planowanego leczenia. Należy upewnić się, że mamy poniższą dokumentację i zawsze powinniśmy dysponować jej kopiami, czyli:
- kopią raportu patologii z każdej biopsji lub zabiegu,
- kopią raportu operacyjnego, jeśli mieliśmy operację,
- kopią wypisu, jeśli byliśmy w szpitalu,
O kopie ww. dokumentacji można poprosić lekarza prowadzącego. Jeśli leczenie lub badanie odbyło się w szpitalu, należy skontaktować się z działem dokumentacji medycznej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do tych rejestrów.